Shop cart

Welcome

Newly registered Members

The IET wishes to congratulate its newly registered Members.

The IET wishes to congratulate the following people on being awarded professional registration. The list is published on the IET website quarterly as well as on the Engineering Council website and in the Daily Telegraph.

Please note this list is not comprehensive so please contact us directly if you have any queries.

Members of the public wishing to confirm the membership and registration status of an engineer should contact us specifying the full name and address, and date of birth if known, of the engineer concerned. The IET can confirm whether there is a member matching the details provided, but will not release personal details of any member.


February 2016
March 2016
April 2016
May 2016
June 2016


February 2016

Chartered Engineer (CEng)

Dr Mohammad Faiz Liew Abdullah – Malaysia, Batu Pahat
Ms Rebecca Advani – UK, Milton Keynes
Mr Ali Ahmed – UK, Reading
Mr Ali Al-Ataby – UK, Liverpool
Mr Anthony Obehi Aligba – Nigeria, Port Harcourt
Mrs Titilope Aliu – Qatar, Doha
Mr Nicholas Alphonso – Australia, Aveley
Mr Arif Husni Amir Husni – UK, Warwick
Mr Shoaib Azeem – UK, Southampton

Mr Thomas Barney – Australia, Brisbane
Mr Ruari Beaton – UK, London
Mr Martin Bracewell – UK, Crawley
Mr Robert Buckle – UK, Broxbourne
Mr Ramana Budha – UK, Stone

Mr Alan Cooper – UK, Lichfield
Mr Andrew Cumming – UK, Cheltenham

Mr Ian Comrie Dempster – UK, Glasgow
Mr Anthony Dimeck – UK, Carterton
Dr Li Ding – UK, Wolverhampton
Mr Johnathon Dodd – UK, St Helens
Mr Christopher Durber – UK, Newcastle

Dr Jason Ede – UK, Sheffield
Mr Jamie Elliott – UK, Picts Hill
Mr Mark Ellis – UK, Gloucester
Mr Michael Ewart – UK, Houghton Le Spring

Mr Kevin Farmer – UK, Carluke
Mr Simon Finch – UK, Cambridge
Mr Ryan Fisher – Australia, Sydney
Mr Ben Fletcher – UK, Colchester
Mr Stephen Franklin – UK, Bugbrooke

Miss Maithili Ganesh – UK, Wokingham
Mr Michael George – UK, Bristol
Miss Azadeh Ghadamgahi – UK, London
Dr Yun II Go – Malaysia, Seremban
Mr Andrew Gordon – UK, Bristol
Mr John Griffen – UK, Glasgow

Mr Barry Heighes – UK, Fleet
Mr Peter Hogan – Australia, Forestdale
Mr Paul Holleley – UK, Wirral

Mr Rouzbeh Jalili Shani – UK, Stafford
Mr Rajesh Jansari – UK, Coulsdon

Dr Kasi Kavuri – Malaysia, Bbn Nilai
Professor Othman O Khalifa – Malaysia, KL
Mr Martin Klauz – UK, Dunfermline

Dr Vui Kien Liau – Malaysia, Cheras
Mr Xuegeng Liu – China, Shanghai
Mr Andrew Lorquet – UK, Macclesfield

Mr Calum Matheson – UK, Birmingham
Mr David McEvoy – UK, BFPO 39
Dr Stephen Minshull – UK, Bromsgrove
Mr Roger Morrow – UK, Worcester
Dr Hariharan Muthusamy – Malaysia, Kangar

Mr Robin Nickless – UK, Warwick

Mr Darren O'Callaghan – UK, London

Mr Sumit Parwani – India, Bangalore
Mr Gregoire Perotin – Australia, Clayfield
Mr Mark Powell – UK, Bristol

Mr Murugesan Ramiah – Malaysia, Batucaves
Mr Marek Rarok – UK, Whitchurch
Mr Iain Jonathan Reeves – UK, Wells
Mr David Reid – UK, London
Mr Nigel Roberts – UK, Cemaes Bay
Mr Kieran Roddy – UK, Manchester
Dr Francisco Romero Rojo – UK, Bristol

Mr Sheik Sailani – Qatar, Dohar
Mr Carlos Sanchez – Kingdom of Bahrain., Manama
Dr Robert Shilston – UK, Ealing
Miss Laura Shrieves – UK, Hove
Mr Arwinder Singh – Malaysia, Nilai
Mr Richard Smith – UK, Rugeley
Mr Trevor Sweetnam – UK, London
Mr Attila Szel – UK, Loughborough

Mr Steve Thomas – UK, Newport

Mr Adrian Vickers – UK, Dudley

Dr Zhongyi Zhang – UK, Gosport

Back to the top

Incorporated Engineer (IEng)

Mr Stephen Bayliss – UK, Evesham
Mr Sonny Burrows – UK, Rotherham

Mr Patrick Canny – UK, Troon
Miss Joanne Chambers – UK, betws-Y-Coed
Mr David Chisholm – UK, Ivybridge
Mr Andrew Clements – UK, romsey

Mr Adrian Davies – UK, Swansea
Mr David Dryden – UK, Bristol

Mr Craig Galloway – UK, Bourne
Mr Jason Gower – UK, Gloucester
Mr Ronald Gilmour Gray – UK, Inverness
Mr Adam Grigg – UK, Callington

Mr William Haynes – UK, Sidcup
Mr Terence Paul Hayward – UK, Chatteris

Mr Christopher Jones – UK, Truro

Mr Muhammad Khan – UK, Bristol

Mr Tim Tai Terence Lee – Hong Kong, Lai Chi Kok

Mr Wilbert Makwezva – UK, Banbury
Mr Alan McBirnie – UK, Kendal

Mr Matthew Napper – UK, Afonwen

Mr Gary Parker – UK, Nottingham

Mr Anthony Quinn – UK, Ashton-under-Lyne

Mr David Roberts – UK, Birmingham
Mr Paul Roberts – UK, Farnborough
Mr Steven Robson – UK, Fareham
Mr James Ryan – UK, Fakenham

Mr Richard Todd – UK, Glasgow

Mr Christopher Wolstenholme – UK, Wymondham
Mr Simon Matthew Woolven – UK, Stratford-upon-Avon

Mr Sean Yeates – UK, Nottingham

Back to the top

Engineering Technician (EngTech)

Miss Kayley Arthington – UK, Langley

Mr Harry Barlow – UK, Abingdon
Mr Graham Beaton – UK, Aberdeen
Mr John Biggs – UK, Manchester

Mr Mark Chapman – UK, Wakefield
Mr Fraser Chivers – UK, Hitchin
Mr Robert Coles – UK, Portsmouth
Mr Simon Collins – UK, Preston
Mr Alexander Cureton – UK, Derby

Mr Peter Dawes – UK, Chingford
Mr Sam Dunkley – UK, Leicester

Mr Sean Evans – UK, St Mary's

Mr Robert Glen – UK, Didcot
Mr Jack Griffiths – UK, Stone
Mr Michael Guildford – UK, Chippenham

Mr Matthew Heger – UK, Fort William

Mr Daniel Jones – UK, Telford
Mr Daniel Jones – UK, Doncaster

Mr Vijay Khutwad – India, Mumbai
Mr Gareth Kinsey – UK, Enterprise Way Newport
Mrs Kate Knight – UK, Sailsbury

Mr Daniel McCarthy – UK, Birmingham
Mr Thomas Morrey – UK, Stone
Mr James Moyes – UK, Macclesfield

Mr Calvin Odoi – UK, Windsor

Mr Jake Revill – UK, Norwich

Mr Matthew Smith – UK, Combe Martin
Mr John Steward – UK, Sheffield

Mr Barry Talbot – UK, Wilts
Mr Derek Tarrant – UK, Poole
Mr Andrew Tingey – UK, Maidstone

Mr Harry Warman – UK, Staines

Back to the top

ICT Technician (ICTTech)

Mr David Compton– UK, Cheltenham
Mr Steven Jones– UK, Gosport
Mr Jamie McCrae– UK, Letchworth

Back to the top

March 2016

Chartered Engineer (CEng)

Dr Ruhizan Liza Ahmad Shauri – Malaysia, Shah Alam
Mr Faisal Al Umari – United Arab Emirates, DubaI
Dr Abisayo Aladeloba – UK, Balerno
Dr Muhammad-Mahtab Alam – Qatar, Doha
Mr Robert Allen – UK, Torquay
Mr Zhi Ang – Singapore, Singapore

Dr Simon Barker – UK, North Shields
Dr Shafriza Nisha Basah – Malaysia, Arau
Mr Jeremy Bowman – UK, Loughborough
Mr Paul Brien – UK, London

Mr Predrag Carevic – Serbia & Montenegro, Belgrade
Mr Jason Carlisle – UK, Thatcham
Dr Chi Yiu Chan – Hong Kong, Shatin
Dr Yao Chen – UK, Derby
Dr Vilas Chitrakaran – UK, Bristol
Mr Colin Connolly – UK, Coleraine
Mr Fraser Cook – UK, Glasgow

Mr Trevor Davis – UK, London
Mr Irfan Ahmed Deshnoor – India, Pune
Mr Kevin Duffy – UK, Glasgow
Ms Chi Elizabeth Duru – UK, Aberdeen

Mr Mark Eckersley – UK, Bridlington

Mr Ajibola Fasanmi – UK, East Kilbride
Mr Rodrigo Fernandez Mattos – UK, Birmingham
Mr Brian Finnegan – Ireland, Dublin 13
Mr Richard Fowle – UK, Salisbury

Mr Anthony Gaskill – UK, Manchester
Dr Raphael Grech – UK, Coventry

Mr Alan Haggerty – UK, Beaminster
Mr Stephen Herbert – UK, Derby
Mr Nigel Holmes – UK, Cockermouth

Mr Michael Kalathas – UK, London
Mr Amir Khan – UK, Espleys Yard
Mr Nikolas Kouloumbis – UK, Bristol

Mr Colin Lamb – UK, Larkhall
Mr Lap Hung Lee – Hong Kong, Hong Kong
Dr Oliver Lewis – UK, Stirling

Mr Michael Markey – UK, Glasgow
Mr Andrew McLean – UK, Halesowen
Mr Ivor McQuaid – UK, Emsworth
Mr Jonathan Millett – UK, London
Ms Marianne Morffew – UK, Somerton
Mr David Murray – UK, London
Mr Bello Musa – Nigeria, Kaduna

Dr Andrew Naftel – UK, Bristol

Mr Koto Omiloli – Nigeria, Port Harcourt,
Mr Ejiro Anthony Oweh – UK, Aberdeen

Mr Lee James Packer – UK, Portsmouth
Mr Nicholas Pinnington – UK, Stanford Bishop

Mr Jonathan Prior – UK, Malvern
Dr Mohd. Rahmat – Malaysia, Kuala Lumpur
Mr Pavan Rajagopal – UK, Stone
Mr Martin Ritchie – UK, Addlestone
Mr Martin Robbins – UK, Derby
Mr Jason Roberts – UK, Nottingham

Mr Ranjeet Singh – UK, Birmingham
Mr Georgios Skraparis – UK, St Neots
Mr Mark Spencer – UK, Ilkeston
Mr Julian Standring – UK, Aylesbury
Mr Ian Stewart – UK, Lisburn
Mr Alan Sutcliffe – New Zealand, Auckland

Mr Dale Taft – UK, Bristol
Mr Chi Kit Tang – Hong Kong, Central
Mr James Taylor – UK, West Malling
Dr Robin Todd – UK, Newtownards
Mr Stephen Trueman – UK, Congleton

Mr Alexander Wigg – France, Villeurbanne

Mr Chi Wai Yiu – Hong Kong, Yuen Long
Mr Daniel John Young – UK, Bromley

Back to the top

Incorporated Engineer (IEng)

Mr Ali Asbay – Turkey, Ankaya

Mr Robert Bowman – UK, Telford
Mr Ian Brown – UK, Birmingham
Mr Michael Brown – UK, Wallsend

Lt Henry Chin – UK, London
Mr Troy Chivers – UK, Bath
Mr Mark Clay – UK, Huntingdon
Mr Shane Court – UK, Highbridge
Mr Guy Cowley – UK, Reading
Mr Jamie Crooks – UK, Falkirk

Mr Christopher Francis – UK, Bridgend

Mr Edgar Geddes – UK, Houston

Mr Dennis Hall – UK, Nottingham

Mr Robert Inett – UK, Poole

Mr Nicolas Markland – UK, Preston
Mr Hugh McIntyre – UK, Clitheroe
Mr Marirajan Murugan – United Arab Emirates, Mussafah Abudhabi

Mr Colin Norris – UK, Southsea
Mr Stephen Northwood – UK, Preston

Mr Andrew Patience – UK, Gosport
Mr Ashley Peres – UK, Plymouth

Mr Ian Rickatson – UK, Leeds
Mr David Ross – UK, Coalville

Mr Kelvin Mark Smith – UK, Swindon

Mr Peter Wake – UK, Helston
Mr Anthony Webb – UK, West Bromwich
Mr Stephen Worrall – UK, Bristol

Back to the top

Engineering Technician (EngTech)

Mr Mark Ashton – UK, Warrington

Mr Richard Baldwin – UK, London
Mr Paul Bingham – UK, Leicester
Mr Robert Bradfield – UK, Poole
Mr James Button – UK, Howden

Mr Donald Campbell – UK, Isle Of Skye
Mr Jamie Lewis Carpenter – UK, Frome
Mr Thomas Clarke – UK, Nottingham
Mr Ashley Collinson – UK, Bradford
Mr Michael Constantinou – UK, London

Mr Ahmed Hany Zaki Soliman Elhakim – UK, Hatfield

Mr Daniel Ferguson – UK, Milton Keynes
Mr Craig Fisher – UK, London
Mr Frederick Ford – UK, Ferndown
Mr Sean Fuller – UK, Crawley

Mr Jonathan Griffiths – UK, Workington

Sgt Paul Hunter – UK, Bielefeld

Mr Michal Janowizz – UK, Hemel Hempstead

Mr Chris Kirkham – UK, Hassocks
Mr Julius Felix Koola – Tanzania, Arusha

Mr Richard Langridge – UK, Portsmouth
Mr Steven Ly – UK, Havant

Mr Samuel Martin – UK, Brighton
Mr Ian Matthews – UK, Weston-Super-Mare
Mr Charles McMoran – UK, Brighouse
Mr Michael Mepham – UK, Cardiff
Mr Dave Mitchell – UK, Laurencekirk

Mr Stephen Parsons – UK, London
Mr Andrew Peacock – UK, Glasgow

Mr Philip J Reilly – UK, Paisley
Mr Craig Renton – UK, Nottingham
Mr Callum Ross – UK, Malvern

Mrs Kim Simpson – UK, Glasgow
Mr James Spicer – UK, Cheltenham
Mr Ikpe Stephen – UK, London

Mr Gary Thomas – UK, Cardigan

Mr Todd Webb – UK, Esher
Mr Jacob Wilshaw – UK, Congleton

Back to the top

ICT Technician (ICTTech)

Mr Duncan Blackburn – UK, Ceredigion
Mr Daniel Bull – UK, Flitwick

Mr Abdul Samad Dar – UK, New Malden
Mr Sam Davies – UK, Swansea

Mr Frederick Ford – UK, Ferndown

Mr Aaron Gayle – UK, Sidcup

Miss Nerys James – UK, Cardigan
Mr Freddie Jonas – UK, Taunton

Mr Erik Nagy – UK, Southampton

Mr Milad Omari – UK, Hatfield

Miss Emma Pierce – UK, Enfield
Mr Jeffrey Pusey – UK, Portsmouth

Mr James Richmond – UK, Reading

Miss Katie Steele – UK, Portsmouth

Mr Joshua Vowles – UK, Walton

Mr Freddie Willis – UK, Farnborough

Back to the top

April 2016

Chartered Engineer (CEng)

Dr Aminudin Aman – Malaysia, Melaka
Mr Mehboob Arfin – UK, Maidstone
Mr Muhammad Azhar – Saudi Arabia, Jubail Industrial City

Dr Imran Baig – Oman, Salalah
Mr Laurence Bates – New Zealand, Auckland
Mr John Bicknell – UK, Ipswich
Mr Stephen Boyes – UK, Sevenoaks
Mr Jason Robert Burrows – UK, Spaxton

Mr Anthony Cappetta – UK, Derby
Mr Jason Clark – UK, London
Mr Donald Colin Cowling – UK, Weymouth

Mr Mark Dawkins – UK, Datchet
Mr Aleksandar Denkov – UK, Croydon
Mr Abdullah El Doukhei – United Arab Emirates, Dubai

Professor Simon Godsill – UK, Linton
Dr Sunil Kumar Goyal – India, New Delhi
Mr Mike Guppy – UK, Naseby

Mr Matthew Hallam – UK, Leamington Spa
Dr Simon Hancock – UK, Bristol

Mr Bodrul Islam – UK, Manchester

Mr Anthony Johnson – UK, Stockton on Tees

Mr Anastasios Koutoumbas – Cyprus, Nicosia
Mr Marcin Jan Kowalski – UK, Aberdeen

Mr Toi Yiu Denny Lai – Hong Kong, Hong Kong
Mr Richard Lewis – UK, Fleet
Mr Clarence Lim – Hong Kong, Hong Kong

Mr Robin Macfadyen – UK, Ipswich
Mr Andrew Mackay – UK, Derby
Mr David Marshall – UK, Bradford
Mr Jonathan McBride – UK, Limavady
Mr Krystian Muniowski – UK, Aberdeen

Dr Ronjon Nag – United States, Palo Alto
Mr Christopher Nicholas – UK, Waterlooville

Mr Mark Oakley – UK, Watford
Ms Kate O'Hara – UK, Motherwell

Mr Senthil Jeyaprakash Ponnudurai – UK, Cambridge

Mr Kanesh Ram – UK, London
Mr Scott Reynolds – UK, Newtownabbey
Ms Charlotte Rhodes – UK, Bristol

Mr Anil Kumar Sahay – United Arab Emirates, Sharjah
Mr Ignacio Salan – UK, St Neots
Mr Simon Scerri-Taylor – UK, Salisbury
Dr MHD Saeed Sharif – UK, Uxbridge
Mr Varun Sharma – United Arab Emirates, Dubai
Mr Neil Smallwood – UK, Bristol
Mr Paul Snow – UK, Ipswich
Mr Adam Stead – UK, Slough
Mr Daniel Stevenson – UK, Leeds
Mr George Stewart – UK, Aberdeen
Mr Michael Suckling – UK, Lymington
Professor Marizan Sulaiman – Malaysia, Ayer Keroh
Mr Jignesh Surati – UK, Stoke-on-Trent

Mr Thomas Tierney – UK, Westhill
Dr Kin Tong – UK, London
Dr Mark Tyndall – UK, York

Mr Chinedu Uwaoma – UK, Aberdeen

Mr Manoj Verma – Norway, Stavanger
Miss Liena Vilde – UK, leamington Spa
Mr Nimesh Vora – UK, Aberdeen

Mr Ahmad Wana – UK, Birmingham
Mr Stephen Wells – UK, Middlesbrough
Mr John Whitbread – UK, Stoke-on-Trent
Mr John Williams – UK, Ulverston

Mr Mohammed Younes – UK, Stafford

Ms Zuhaina Zakaria – Malaysia, Shah Alam
Mr Baodong Zhang – UK, Edinburgh

Back to the top

Incorporated Engineer (IEng)

Mr Hugh Beaton – UK, Lytham St. Annes
Mr Gordon Branchett – UK, Waterlooville
Mr Mark James Bray – UK, Portsmouth
Mr Mark Broster – UK, Fareham
Mr Martyn Butler – UK, Sittingbourne

Mr Bryan Crossman – UK, Wallingford

Mr Robert Davey – UK, Kings Lynn

Mr Vinodh Elango – India, Thanjavur

Mr Samuel Foster – UK, Tadcaster

Mr Craig Ham – UK, Bath
Mr Andrew Hanley – UK, Grimsby
Mr Peter Hockley – UK, Bradford on Avon

Mr Stuart Kelly – UK, Gillingham

Mr Edward Lannen – UK, Bristol

Mr Declan Prior – UK, York

Mr Rahul Shah – UK, Oldbury
Mr Matthew Smith – UK, Peterborough
Mr Andy Snow – UK, Kenilworth

Mr Patrick Tanner – UK, Wollaston

Back to the top

Engineering Technician (EngTech)

Mr Stephen Bennigsen – UK, Romford
Mr Ben Britton – UK, Plymouth
Mr David Brown – UK, Birmingham
Mr Michael Buckland – UK, Plymouth
Mr Craig Burton – UK, Rochester

Mr Dean Carmichael – UK, Cannock
Mr Adam Carter – UK, Stevenage
Mr Matthew Paul Chapman – UK, Gosport

Mr James Gallivan – UK, Cwmbran
Mr Stuart Guyan – UK, Aberdeen

Mr Sydney Hancock – UK, Sheffield
Mr Matthew Heritage – UK, Fareham
Mr Roger Hibberd – UK, Sheffield
Mr Daniel Hipgrave – UK, Tadley
Mr Craig Edward Holloway – UK, Haverfordwest

Mr Jaleel Johnson – UK, Bristol
Mr Robert Joy – UK, Swansea

Mr Brian Kither – UK, Rochester
Mr Iwo Kozinski – UK, Buckhurst Hill

Mr Christopher Lamb – UK, East Kilbride
Mr Michael Linney – UK, Cheltenham
Mr Nathan Lucock – UK, Workington

Mr Darren Maidment – UK, Barnstaple
Mr Robert Manger – UK, Staines
Mr Gary Mansfield-Smith – UK, Wickford
Mr Stephen Martin – UK, Portsmouth
Mr Paul Mason – UK, Elgin
Mr Andrew Merritt – UK, Oxford
Miss Tracey Moore – UK, Warlingham
Mr Andrew Moss – UK, Billingham

Mr Harbans Rai – UK, Leeds

Mr Ozair Said – UK, London
Mr Robert Sim – UK, Lincoln
Mr James Smith – UK, Glasgow
Mr Adam Symons – UK, Bideford

Mr Niall Vose – UK, Liverpool

Mr Andrew Ward – UK, Bradford
Mr George White – UK, Mansfield
Mr Adam Wragg – UK, Sheffield

Mr Daniel Young – UK, Sandhurst

Back to the top

ICT Technician (ICTTech)

Mr Jack Baldwin – UK, Redhill
Mr Toriano Bernard – UK, Andover

Mr Chidi Egwuonwu – UK, Portsmouth

Mr Luke Mawby – UK, Newport
Miss Amie Mulcahy – UK, London

Miss Afeezat Oyeyemi – UK, Aylesbury

Mr Joshua Placsom – UK, Aylesford

Miss Rachel Rees – UK, Cardigan

Miss Pippa Spence – UK, Berkeley

Back to the top

May 2016

Chartered Engineer (CEng)

Mr Andrew Allan – UK, Glasgow
Dr Hamzah Arof – Malaysia, Kuala Lumpur

Mr Dasho Bhardwaj – India, Pune
Mr Ian Blundell – UK, Westbury
Mr Gerald Bona – UK, Gants Hill
Mr Anthony Bugg – UK, Bristol

Mr Andrew Catlett – UK, Lincoln
Mr Philip Crebbin – UK, Harrogate

Mr Stephen Davis – UK, Berkeley
Mr Keith Douglas – UK, Shrewton

Mr Robert Gibson – UK, Berkeley
Mr Gary Gibson – UK, Fareham

Mr Aftab Haider – UK, High Wycombe

Mr Graham Ingram – UK, High Wycombe

Mr Allan Jones – UK, Tunbridge Wells
Professor Sabira Khatun – Malaysia, Arau
Mr Duncan King – UK, Barnstaple

Mr Dick Fai Lai – Hong Kong, New Territories
Mr Mark Lambert – UK, Salisbury
Mr Robert Larder – UK, Portbury
Dr Eng Lim – China, Suzhou
Miss Felicity Luckett – UK, London

Mr Shadreck Marimbire – UK, London
Mr Horst Johann Mayer – UK, Stone
Mr Muhammad Humayun Mazhar – UK, Aberdeen
Mr Luke McDowell – UK, Lisburn
Mrs Lorraine McKnight – UK, Crumlin

Dr C Palanichamy – India, Madurai
Mr Raji Panicker – India, Thane
Mr Nicholas Parry – UK, Chester
Mr Bernard Primmer – UK, Amesbury

Mr Nikola Rankovic – Serbia & Montenegro, Serbia
Mr Jonathan Riddle – UK, London

Dr Muataz Hameed Salih Al-Doori – Malaysia, Kangar
Mr Benjamin Sharp – UK, Kings Lynn

Mr Paul Thompson – UK, Fleet
Mr Dain Thorne – UK, Southampton
Mr Michael Tilsley – UK, Monmouth
Mr Wee Tiung – UK, Leeds

Ms Rama Viswanathan – India, Chennai

Mr Gavin Wedlake – UK, Swindon

Mr David Wells – UK, Glasgow
Mr Clive Woolley – UK, Salisbury

Ms Kei Man Yip – Hong Kong, Hong Kong

Mr Mohammed Zakeer Kamalapur – India, Gangawati

Back to the top

Incorporated Engineer (IEng)

Mr Jamie Allen – United States, Walnut Creek

Mr Tim Bacon – UK, Lincoln
Mr Robert Bernett – UK, Barking
Mr Satish Bilgaiyan – India, Bangalore

Mr Chris Gelder – UK, Goole
Mr Neil Gilbert – UK, Hampshire

Mr Mark Hopkins – UK, Nuneaton

Mr Abhijit Kangale – India, Bangalore
Mr Dara Kelly – UK, Aberdeen

Mr Anthony McConnell – UK, Montrose

Mr Stephen John Napper – UK, Huntingdon

Mr Garry Porter – UK, London

Mr Chiranjeevi Ravi – India, Bangalore
Mr Darren Riley – UK, Sevenoaks
Mr David Robson – UK, Gosport
Mr Trevor Roland – UK, Fareham

Mr Steven Stewart – UK, Portlethen

Mr Douglas Williams – UK, Bristol

Back to the top

Engineering Technician (EngTech)

Mr Andrew Brennan – UK, Kidderminster

Mr Michael Chantler – UK, London
Mr Ben Craft – UK, Gosport

Mr Colin Eastman – UK, Bideford

Mr David Gillespie – UK, Dalry
Mr Mark Gleadall – UK, Sheffield
Mr Martyn Goodall – UK, Leeds
Mr Sam Gosden – UK, Didcot
Mr Alexander Granville – UK, St. Athan

Mr Lee Hart – UK, Northallerton
Mr Andrew Henderson – UK, isle Of Man
Mr Fraser Herd – UK, Perth
Miss Amy Hillas – UK, Halifax
Mr Christopher Hudson – UK, Carshalton

Mr Edward Kirk – UK, Dartford
Mr Ashley Knowles – UK, Sittingbourne

Mr Graham Marlow – UK, Reading
Mr Michael Meers – UK, Ormskirk

Mr Danny Orr – UK, Carlisle

Mr Sagar Patel – UK, Hatfield
Mr Stephen James Peake – UK, Gosport
Mr Steven Ponting – UK, Bristol

Mr Keith Rogers – UK, Emsworth

Mr Alexander Scott – UK, Dundee
Mr Jordan Smith – UK, Bradford
Mr Graham Smith – UK, Barnstaple
Mr Chris Smith – UK, Fareham
Mr Ian Stainer – UK, Gosport

Mr Geoffrey Tomkinson – UK, Wincanton

Mr Keith Van Schaick – UK, Kyle

Mr Matthew Wallace – UK, Aberdeen
Mr Luke Warren – UK, Bristol
Miss Maxine Wildeman – UK, Bristol
Mr Darren Wood – UK, Manchester

Back to the top

ICT Technician (ICTTech)

Mr Bradley Pollard – UK, Wirral

Mr Kermit Sibindi – UK, Newport

Mr Luke Wallace – UK, Gloucester

Back to the top

June 2016

Chartered Engineer (CEng)

Mr Abu Hassan Abdullah – Malaysia, Arau
Mr Steven Addiscott – UK, Birmingham
Mr David Ashley – UK, Cardiff
Mr Andrew Atkinson – UK, Romsey

Mr Glenn Barbour – UK, Craigavon
Mr Mark Betts – UK, Worthing
Mr Ross Boast – UK, Milton Keynes
Mr Andre Broodryk – UK, Reading
Mr Matthew Burch – UK, Barry
Mr John Byrne – UK, Wigan

Mrs Nicola Challinor – UK, Congleton
Ms Wai Yee Chan – Hong Kong, Yuen Long
Mr Mu Sheng Sam Chen – Hong Kong, Ma On Shan
Mr Daljit Chohan – UK, Coventry
Mr Maciej Michal Cichon – Hong Kong, Hong Kong
Mr Derek Anthony Cook – UK, Cardigan
Mr Philip Cooke – UK, Upleadon

Mr Paul Den Held – India, Bangalore
Mr Davide Dessi – UK, London
Mr Ian Donald – UK, Marchamley

Dr Oliver Faust – UK, Sheffield
Mr Philip Fleming – UK, Penrith
Mr David Fricker – UK, Salisbury

Mr Wesley Glover – UK, Westhill
Dr Teddy Surya Gunawan – Malaysia, Gombak

Dr Justin Hamilton – UK, Guildford
Mr Steven Hanson – UK, Bristol
Mr Sean Harrison-Nayes – UK, Aylesford
Mr Alastair Hayden – UK, Barnet
Mr Simon Hill – UK, Norwich
Mr Martin Hill – UK, Kinross
Mr Richard Hipkin – UK, King's Lynn
Mr Martin Hughes – UK, Fleet
Mr Joseph Hughes – UK, Manchester
Mr Maymoon Hussain – UK, Barking

Mr Richard Kenney – UK, Crewe
Dr Abhishek Kumar – Singapore, Singapore
Mr Kahadawa Arachchige Chathura Kumarasinghe – Sri Lanka, Gampaha
Mr Odyssefs Kyriakidis – UK, Ellon
Dr Julien Le Kernec – UK, Glasgow

Miss Ka Yan Lee – Hong Kong, Hong Kong
Mr Kong Lee – UK, Godalming
Mr Jason Linford – UK, Croydon

Mr Duncan Macfarlane – UK, Cambridge
Mr Ashish Magu – UK, Littlehampton
Mr Tomasz Maniak – UK, Leicester
Mr Riyadh Mansoor – UK, Leicester
Mr Brian McAdie – UK, Kingston Upon Hull
Mr Steve McDonald – UK, Pontyclun
Dr David Mills – UK, Reading
Professor Mohd Ridzuan Mokhtar – Malaysia, Sepang
Mr Daniel Monteiro – UK, London
Mr Michael Moore – UK, Thurso
Mr James Philip Morris – UK, Wrexham
Mr Usman Muhammad – Nigeria, Abuja

Mr Ephenus Obadiah – Nigeria, Warri
Mr Neal Oliver – UK, St. Albans

Mr Richard Parke – UK, Lymm
Professor Raphael C-W Phan – Malaysia, Cyberjaya
Mr Mark Pilkington – UK, Langport
Mr Ben Pine – UK, Ellesmere Port
Mr Steven Power – Malaysia, Kuala Lumpur

Mr Stewart Reid – UK, Perth
Professor Esther Rodriguez-Villegas – UK, London
Mr Kevin Rooms – UK, Hull
Mr Olivier Rousse – UK, Bristol
Mr Graham Roy – UK, Scampton
Mr Morgan Ryan – UK, Horsham

Mr Phillip Said – UK, Weymouth
Mr Carl Schopp – UK, Worthing
Mr Bharath Seshadri – UK, Cheltenham
Mr Ervinder Singh – UK, Chertsey
Mr Greg Skelton – UK, Parbold
Mr Joël Smit – Netherlands, Alblasserdam
Miss Holly Smith – UK, Grimsby
Mr Robert Smith – UK, Buckingham
Dr Geoffrey Spence – UK, Malvern
Mr Steven Stoackley – UK, Salisbury

Mr Gary Townsend – UK, St Albans
Mr Allan Trendall – UK, Boxmoor

Mr Ryan Underwood – UK, Glasgow

Mr James Villalva – Brunei, Kuala Belait

Mr Christopher Wilson – UK, Hartlepool
Mr Alan Wilson – UK, Dunfermline
Dr John Winkle – UK, Milton Keynes
Mr Chiu Shun Wong – Hong Kong, Tseung Kwan O

Miss Ada Tsz - Ying Yau – Hong Kong, Tuen Mun

Dr Jiebei Zhu – UK, Warwick

Back to the top

Incorporated Engineer (IEng)

Mr Stephen Airey – UK, Cheltenham
Mr Daniel Archibald – UK, Sheffield

Mr Daniel Bell – UK, Kilmarnock

Mr Sankar Raja Chockalingam – India, Chennai
Mr Gregory Clarke – UK, Ashford
Mr Robert Brian Cloudsdale – UK, Beckermet
Mr Christopher Connolly – UK, Manchester

Mr David Ellis – UK, Norwich

Mr Chris Garbutt – UK, Whitby

Mr John Herring – UK, London

Mr Oliver Jones – UK, Wymondham

Mr Elliott Laws – UK, Ramsgate
Mr Michael Lloyd – Channel Islands, St Peter Port

Mr Duncan Mills – UK, Llangollen
Mr Edward Moore – UK, London
Flt Lt Michael Morris – UK, Newark
Mr David Morris – UK, Ross-On-Wye

Mr Tomasz Nadstoga – UK, Altrincham

Mr Andrew Pidgeon – UK, Middlesbrough
Mr Stephen Platt – UK, Macclesfield

Mr Philip Seabrook – UK, London
Mr Owen Stephens – UK, Aberaeron

Mr David Taylor – UK, Westerham
Mr Jonathan Tidball – UK, Maesteg

Mr John Webber – UK, Liverpool
Mr Paul Wilson – UK, Clitheroe

Back to the top

Engineering Technician (EngTech)

Mr Gary Basley – UK, Basingstoke
Mr Chris Berry – UK, Salisbury
Mr Gordon Brown – UK, Norwich
Mr Douglas Butcher – Canada, Batus

Mr James Carroll – UK, Fareham
Mr Michael Channell – UK, Manchester
Mr Stuart Clarke – UK, New Malden
Mr Alex Crompton – UK, Poulton-Le-Fylde
Mr Simon Curtis – UK, Watford

Mr Calum Davies Smith – UK, Bristol
Mr Anthony Downing – UK, Southampton
Miss Grace Draper – UK, Derby

Mr Blaine Eades – UK, Peterborough

Mr Jamie Finch – UK, London
Mr Steven French – UK, Spalding

Mr Ian Goodhew – UK, Peterborough
Ms Madeline Gray – UK, London

Mr Spencer Henry – UK, Coventry
Mr Richard Hill – UK, Rotherham
Mr James Hughes – UK, Birmingham

Mr Mark Jones – UK, Hornchurch

Mr James Knibbs – UK, Barnstaple

Mr Dean Laughlin – UK, Whitehaven
Mr Adam Ledger – UK, Taunton
Mr Jordan Lishman – UK, Manchester

Mr John McNeill – UK, Toomebridge

Mr Anthony Physick – UK, Preston

Mr Steven Richardson – UK, Gosport

Mr Dene Scullion – UK, Rosyth
Mr Kermit Sibindi – UK, Newport
Mr Ben Slaney – UK, Ilkeston,
Mr Harry Smale – UK, Bath

Mr Christian Swan – UK, Hastings

Mr Ashley Thomas – UK, Nottingham
Mr Marcio Ivan Tomaz Bonifacio – UK, Huntingdon
Mr Kaspars Tuna – UK, Warrington

Mr Luke Weeks – UK, Bristol

Back to the top

ICT Technician (ICTTech)

Mr Shalom Bhopale – UK, Southampton

Mr James Garnham – UK, Reading

Mr Kekeletso Koena – UK, Portsmouth

Mrs Aderyn Reid – UK, Pontyclun

Back to the top